Obecný rozpočet

Autor: Juraj Peteja | 1.3.2014 o 13:51 | (upravené 21.6.2014 o 16:38) Karma článku: 7,50 | Prečítané:  428x

Tvoj primátor, starosta, poslanec míňa tvoje peniaze a ty ani nevieš na čo. Možno len tušíš. Čítaj rozpočet svojej obce, svojho mesta. Zaujímaj sa o to, čo sa deje s tvojimi peniazmi.

Známi vravia, že sa v meste darí len jednej, dvom stavebným firmám. Nový nábytok do domova dôchodcov dodal syn riaditeľky,  má predsa dobrý vkus a nos na kšefty. Každý druhý úradník je poslancov syn. Takmer zo všetkých strán počúvaš o rodinkárstve a korupcii, to však nevadí. Hlavne, že každý rok pribudne nejaký ten kruhový objazd, či opravená cesta a pár krát do roka máš tú skvelú možnosť ísť sa kultúrne vyžiť na kvalitnú domácu produkciu ála Drišľak či Ander z Košíc.

 

No nemusí to tak byť. Aj keď sa to nemusí na prvý pohľad zdať, máš možnosť sledovať a ovplyvniť to, čo sa deje s tvojimi daňami, ktoré odvádzaš svojmu mestu.

 

Skús si prelistovať obecný rozpočet. Zaujímaj sa, čo sa deje s tvojimi peniazmi. Veď viac ako polovicu tvojej výplaty ti zoberie štát. A viac ako polovica z týchto peňazí skonči v obecnej pokladni. Preto by malo byť prirodzené pár hodín do roka stráviť strážením toho, čo sa s tvojimi peniazmi deje. Tak ako je dôležité vedieť pracovať s osobnými financiami, či rodinným rozpočtom, je dôležité naučiť sa zachádzať aj s prostriedkami verejnými.

 

A čo to znamená v praxi?

 

Po prvé: porozumieť rozpočtu mesta/obce v ktorej žiješ.

Po druhé: vytvoriť si vlastný názor na to, ako by mal tento rozpočet vyzerať.

Po tretie: začať viesť dialóg so svojimi zastupiteľmi o jeho tvorbe a plnení.

 

Ale ako začať? Ako sa zorientovať v tej spleti čísel a dát?

O tom niekedy nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.


Už ste čítali?