reklama

Dobrý rozpočet

Ako by mal vyzerať dobrý rozpočet? Určite by nemal poskytovať iba údaje o vstupoch. Mal by v sebe obsahovať prvky strategického plánovania, či benchmarkingu. A hlavne by sa mal zameriavať na výsledky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Výdavky by mali byť z dlhodobého hľadiska v rovnováhe s príjmami. Obec by nemala dávať príliš veľa na svoju prevádzku a príliš málo na investície, aby neprejedala svoju budúcnosť. Požičiavať si môže na investície, nie na prevádzku. Starať sa o úspory. Samozrejme, existujú výnimky. Pokiaľ obec realizuje veľkú investíciu, nie je nič zlé na tom, ak je krátkodobo v mínuse. Musí to však mať jasný dôvod.

Toto však nestačí. Všetko sú to samozrejmé veci. Nároky na dobrý rozpočet musia byť ďaleko vyššie. Mali by sme sa o.i. pýtať, či rozpočet uspokojuje potreby nás občanov v odpovedajúcich proporciách. Napríklad v každej obci je približne rovnaký počet mužov a žien. Je dobré dávať 80% výdavkov na šport do hokejového klubu, kde hraje 5% chlapcov, aj to len z bohatších rodin?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rozpočet obce je dobré hľadieť ako na výsledovku firmy. Bohužiaľ, v bežnej populácii sa nenachádza až tak veľa ľudí, ktorí sa pozrú na finančné výkazy firmy a sú schopní o nej a jej kondícii povedať viac ako samotný majiteľ. Preto je takmer nevyhnutné, aby sme si pestovali schopnosť čítať obecné rozpočty. To si však vyžaduje ich istú formu.

Občan by po nahliadnutí do rozpočtu nemal mať problém zodpovedať si na otázky ako:

- Koľko moja obec vlastne míňa?

- Sú v rovnováhe príjmy a výdavky?

- Pokiaľ nie, tak prečo?

- Akú časť utráca za jednotlivé oblasti?

- Koľko to je to v prepočte na jedného obyvateľa obce?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Koľko je to v porovnaní s podobnými obcami?

- Sú dané výdavky použité efektívne a hospodárne?

- Plní sa nimi predpokladaný účel?

- Budem na konci roka vedieť zhodnotiť výsledky realizácie výdavkov?

- Sú tieto výsledky udržateľné?

Vedieť zodpovedať na všetky tieto otázky je pri klasickom, tzv. historickom rozpočtovaní nemožné. Takýto spôsob rozpočtovania slúži primárne ekonomickým útvarom pre posúdenie a kontrolu objemu výdavkov v jednotlivých kategóriách. Pre prijímanie strategických manažérskych rozhodnutí je nepoužiteľný. Takýto rozpočet poskytuje údaje iba o vstupoch (napr. na tovary a služby v rámci kultúry sa minie 200 tis. €). Neposkytuje informáciu o tom, čo sa za danú sumu dosiahne, resp. dosiahlo (informáciu o výstupoch alebo výsledkoch).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dobrý rozpočet by mal umožnovať využívať nástroje, ktoré sú typické predovšetkým pre súkromnú sféru - strategické plánovanie, meranie a porovnávanie výkonnosti, riadenie či rozpočtovanie orientované na výkonnosť - na Slovensku označované ako programové rozpočtovanie. Ale o tom až nabudúce.

Juraj Peteja

Juraj Peteja

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bardejovčan, ekonóm, fanúšik histórie, kvalitných verejných politík a moderných spoločenských hier. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu