Dobrý rozpočet

Autor: Juraj Peteja | 2.3.2014 o 11:00 | (upravené 21.6.2014 o 16:37) Karma článku: 6,50 | Prečítané:  262x

Ako by mal vyzerať dobrý rozpočet? Výdavky by mali byť z dlhodobého hľadiska v rovnováhe s príjmami. Obec by nemala dávať príliš veľa na svoju prevádzku a príliš málo na investície, aby neprejedala svoju budúcnosť. Požičiavať si môže na investície, nie na prevádzku. Starať sa o úspory. Samozrejme, existujú výnimky. Pokiaľ obec realizuje veľkú investíciu, nie je nič zlé na tom, ak je krátkodobo v mínuse. Musí to však mať jasný dôvod.

Toto však nestačí. Všetko sú to samozrejmé veci. Nároky na dobrý rozpočet musia byť ďaleko vyššie. Mali by sme sa o.i. pýtať, či rozpočet uspokojuje potreby nás občanov v odpovedajúcich proporciách. Napríklad v každej obci je približne rovnaký počet mužov a žien. Je dobré dávať 80% výdavkov na šport do hokejového klubu, kde hraje 5% chlapcov, aj to len z bohatších rodin?

Na rozpočet obce je dobré hľadieť ako na výsledovku firmy. Bohužiaľ, v bežnej populácii sa nenachádza až tak veľa ľudí, ktorí sa pozrú na finančné výkazy firmy a sú schopní o nej a jej kondícii povedať viac ako samotný majiteľ. Preto je takmer nevyhnutné, aby sme si pestovali schopnosť čítať obecné rozpočty. To si však vyžaduje ich istú formu.

Občan by po nahliadnutí do rozpočtu nemal mať problém zodpovedať si na otázky ako:

- Koľko moja obec vlastne míňa?

- Sú v rovnováhe príjmy a výdavky?

- Pokiaľ nie, tak prečo?

- Akú časť utráca za jednotlivé oblasti?

- Koľko to je to v prepočte na jedného obyvateľa obce?

- Koľko je to v porovnaní s podobnými obcami?

- Sú dané výdavky použité efektívne a hospodárne?

- Plní sa nimi predpokladaný účel?

- Budem na konci roka vedieť zhodnotiť výsledky realizácie výdavkov?

- Sú tieto výsledky udržateľné?

Vedieť zodpovedať na všetky tieto otázky je pri klasickom, tzv. historickom rozpočtovaní nemožné. Takýto spôsob rozpočtovania slúži primárne ekonomickým útvarom pre posúdenie a kontrolu objemu výdavkov v jednotlivých kategóriách. Pre prijímanie strategických manažérskych rozhodnutí je nepoužiteľný. Takýto rozpočet poskytuje údaje iba o vstupoch (napr. na tovary a služby v rámci kultúry sa minie 200 tis. €). Neposkytuje informáciu o tom, čo sa za danú sumu dosiahne, resp. dosiahlo (informáciu o výstupoch alebo výsledkoch).

Dobrý rozpočet by mal umožnovať využívať nástroje, ktoré sú typické predovšetkým pre súkromnú sféru - strategické plánovanie, meranie a porovnávanie výkonnosti, riadenie či rozpočtovanie orientované na výkonnosť - na Slovensku označované ako programové rozpočtovanie. Ale o tom až nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.


Už ste čítali?